Başlarken

Sevgili Arkadaşlarım,

Bir toplumun “Millet” sıfatını kazanabilmesi vatan birliği, dil birliği,tarih birliği, erek birliği gibi değerlerle mümkündür.

         Bilindiği gibi Folklor; halkın geleneğine bağlı, maddi ve manevi kültürünü kendine özgü metotlarla derleyen, araştıran, sınıflandıran, çözümleyen ve halk kültürü üzerinde değerlendirme yapan bir bilimdir.

         Geçmişi geleceğe bağlayan bir köprüyle yarının dünyasında yerimizi alacak, muasır medeniyet seviyesine bu basamaklardan çıkacağız. Bunun içindir ki, Folklorumuz çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras olacaktır.

         İşte bu düşüncelerle yola çıkarak, İstanbul Sarıyer Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneğini 25 Kasım 2015 tarihinde kurduk. Genel kurulumuzu 26 Ocak 2016 yaptık. Derneğimizin kısa adı ‘SARFOLK‘ dur.

          Derneğimiz başta Türk Halk Oyunları olmak üzere Türk Halkbiliminin ve Türk Kültürünün genç kuşaklara en doğru biçimde aktarılarak yaşamasını ve gelişmesini sağlamak; bu şekilde gençlerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak ve Türk Halkbilimini ve Türk Kültürünü dünya uluslarına tanıtmak ve tüm sportif faaliyetlere katılmak üzere, Türk Gençliğini sağlıklı, ahlaklı bireyler olarak yetiştirmek; kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ülkemize yararlı gençler yetiştirmek; Atatürk ilkelerinin aydınlattığı bu düzeyde hizmet etmek amacıyla kurulmuştur.

          Bu amaçları benimseyenleri derneğimizde görmekten mutluluk duyarız.

         Sevgi ve saygılarımla

Selim CİHANOĞLU

Yönetim Kurulu Başkanı

You may also like...

1 Response

  1. Deniz Atatepe dedi ki:

    Hayirli ugurlu olsun hocam. Oncelikle bu dernegin Sariyer imizde sizin onderliginde kurulmus olmasi cok sevindirici ve gurur vericii. Tesekkur ederiz. Genclerimiz cok sansli sizin gibi bir liderleri oldugu icin.Ve eminim nice basarilara ve guzel islere imza atacaksiniz birlikte. Tebrik ediyorum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir